JAK PŘIJÍMAT ČESKÉ PROGRAMY ZE SATELITU?

Přes satelit lze přijímat také české programy. Samozřejmě v lepší kvalitě, než u starého analogového vysílání či dokonce novějšího digitálně-pozemního vysílání (DVB-T). Další výhodou je větší nabídka televizních stanic. Někteří uživatelé ocení 100% pokrytí České republiky, problém tak není příjem ani na těch nejodlehlejších místech, na horách, atd. Ale týká se to i těch "v civilizaci", zvláště když analogové vysílání pomalu končí a DVB-T vysílání má žalostné pokrytí.

Jaké české stanice na satelitu vysílají?

Nabídka satelitních programů se dělí na tři skupiny:

  • volné programy - příjem bez omezení
  • kódované - příjem pouze s dekódovací kartou
  • placené - příjem pouze s dekódovací kartou a zaplacením daného programu (většinou na nějaké časové období)

Volných českých programů je minimum, z těch známějších ČT24 a Óčko. Ostatní běžné české programy (ČT, Nova, Prima, atd.) jsou kódované. Bez karty pro jejich příjem je nelze sledovat. Po zakoupení karty pro příjem českých programů (na neomezeně dlouhou dobu) se již neplatí žádné další poplatky. Žádný měsíční "pronájem", žádný znovunabití na další rok, apod. Platí se pouze v případě, že budete chtít přijímat tzv. prémiové programy.

  • Do základní nabídky patří tyto TV stanice:
    ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 SPORT, NOVA, NOVA CINEMA, NOVA HD, Prima TV, Prima COOL, Z1, TV Barrandov, Public TV, Noe TV, Óčko. A navíc slovenské STV Jednotka, STV Dvojka, TV JOJ, JOJ Plus a TA3.
  • V placené nabídce ("prémiové programy") můžete nalézt např.:
    NOVA SPORT, Eurosport, SPORT 5, NOSTALGIA, FILMBOX, FILMBOX EXTRA, MGM, Discovery, History Channel, Viasat Explorer, Viasat History, JimJam, LEO TV, Spice, XXX Xtreme a další.

Placené programy nejdou někdy předplatit zvlášť, ale pouze jako balíček několika programů.

Upozornění: výše uvedený seznam nemusí být aktuální či úplný! Aktuální nabídku naleznete vždy na stránkách poskytovatelů (Skylink, Gital).

Stanice vysílající v češtině

Co k příjmu českých programů ze satelitu potřebuji?

Pro příjem českých programů ze satelitu budete potřebovat vše pro co příjem volných programů - tj.:

Doteď tedy nic speciálního nebo navíc oproti příjmu nekódovaných programů. Ale to teď prichází - přijímač musí být vybaven čtečkou Cryptoworks karet (CW) a je potřeba dokoupit kartu pro dekódování českých programů. Tu vložíte právě do Cryptoworks čtečky přijímače. Pokud satelitní přijímač čtečku CW nemá, ale má CI slot, lze do tohoto slotu čtečku dokoupit (čtečka Cryptoworks do CI slotu). Více informací o satelitních přijímačích a jejich výběru.
Další podmínkou pro příjem je mít vhodně natočenou anténu, respektive konvertor nasměrovaný na správnou družici. České programy naladíte na pozici 23,5° východně (družice Astra 3A).

Chcete mít příjem českých programů bez problémů?
Pořiďte si satelitní komplet na české programy!

Karty pro příjem českých programů ze satelitu

Jak bylo uvedeno výše, pokud chcete přijímat české programy ze satelitu, potřebujete krom vhodného přijímače také dekódovací kartu. Ty existují dvě:

Cena těchto karet se pohybuje už okolo 1500 Kč (na e-shopu NEJCENY.cz), tyto karty jsou pro časově neomezený příjem českých programů v základní nabídce daného poskytovatele. Pokud to vezmeme s humorem a nadsázkou, dá se říct, že ono "časově neomezený" znamená "dokud daná družice nespadne" :-)

Obě společnosti nabízejí v podstatě totéž, ale platí "když dva dělají totéž, není to totéž". V čem se liší? Jelikož jde o vysoce konkurenční firmy, mohou se rozdíly měnit, zvětčovat či stírat ze dne na den. Lišit se mohou v základní nabídce českých programů, nabídkou prémiových programů a jejich balíčků, promo nabídek, přístupem k zákazníkovi, apod. Který doporučujeme? Bohužel v tomto výběru Vám poradit nemůžeme, prostudujte si nabídku obou společností (jejich karet) a udělejte si vlastní názor na základě Vašich preferencí. Můžeme prozradit, že na internetovém e-shopu NEJCENY.cz jsou prodávanější karty Skylink.

Příjem českých programů v zahraničí

České programy ze satelitu by si měli mít možnost pustit pouze občané ČR - alespoň teoreticky. Ač je pokrytí vysílání v podstatě po celé Evropě, provozovatelé se snaží omezit příjem pouze na danou lokalitu. Z důvodu licencí na vysílaný obsah. Karty pro příjem českých programů ze satelitu musí být registrovány na českého občana a jsou vázány na placení koncesionářských poplatků. Překážky pro příjem českých programů v zahraničí tedy existují, nejsou však nepřekonatelné. Upozorňujeme, že takový příjem je ovšem nelegální.