ÚVOD DO SATELITNÍHO PŘÍJMU

Na této stránce se vás pokusíme zasvětit do satelitního příjmu. Dozvíte se zde, jak satelitní příjem funguje a co je k němu potřeba.

Jak to vlastně funguje?

Satelitní vysílače jsou umístěny na družicích na oběžné dráze kolem Země. Družice se otáčí stejnou rychlostí jako Země, díky tomu pokrývá vždy stejné území naší planety. Jedna družice umožní vysílat na rozsáhlém území, např. skoro celé Evropy a to bez závislosti na terénních překážkách. Družic je několik, na každé družici vysílají různí poskytovatelé. V České republice jsou nejpopulárnější družice Astra 23.5 (Astra 3A), Astra 19.2 (Astra 1A), Astra 28.5, Eurobird a Hot Bird 13. Dodejme, že drtivá většina českých programů je vysílána z družice Astra 3A.
Signál vysílaný družicí přijímají antény uživatelů - paraboly. Signál zpracovává satelitní přijímač, který jej distribuuje do televizoru.

Vyzařovací diagram družice Astra 3A, neboli mapa pokrytí signálem dané družice:
Vyzařovací mapa satelitu ASTRA 3A

Výhody a nevýhody satelitního příjmu

VÝHODY satelitního příjmu

 • Bohatá nabídka televizních a rozhlasových programů
 • Příjem téměř odkudkoliv (i kde není analogový ani DVB-T signál)
 • Možnost příjmu prémiových kanálů (za poplatek)
 • Dobrá kvalita zvuku a obrazu v digitální kvalitě
 • EPG (oproti analogovému vysílání)
 • Možnost využít k příjmu internetu

NEVÝHODY sat. příjmu

 • Vyšší náklady na pořízení potřebného vybavení
 • Parabole nesmí nic bránit "ve výhledu" na družici
 • Vliv počasí na příjem signálu (řeší dostatečně velká parabola)

Co je k satelitnímu příjmu potřeba?

Co do základu nepotřebujeme, ale můžeme potřebovat:

 • Motor – natáčecí zařízení, které umožňuje hýbat s parabolou a natáčet ji na různé družice
 • DiseqC přepínač – umožní přepínat mezi více konvertory
 • Dekódovací karta – slouží pro dekódování zakódovaných programů (podmínkou je přijímač, který má čtečku daných karet)
Komponenty satelitního příjmu

Satelitní přijímač

Popisujeme digitální satelitní přijímače, analogové vysílání má již dávno své za sebou. Satelitní přijímače existují ve stolní verzi, tak je asi každý známe. Existují však i satelitní karty do počítače, ať už interní, nebo externí na USB rozhraní. My se soustředíme hlavně na klasické sat. přijímače k televizi, někdy označované jako satelitní set-top-boxy.

Satelitní přijímače, tvz. satelitní receivery dělíme mj. na:

 • Satelitní příjímače - umožňují příjem satelitního vysílání
 • Kombo (combo) přijímače - krom satelitního příjmu zvládnou také příjem DVB-T signálu, tj. pozemního digtálního vysílání.

Další dělení je na přijímače z hlediska možností dekódování:

 • FTA přijímače (Free To Air) – umožňují příjem pouze nekódovaných kanálů. Tyto přijímače nelze rozšířit pro příjem kódovaných programů. Na těchto "satelitech" si české programy nepustíte.
 • Přijímače s vestavěným dekodérem nebo slotem pro dekodér – umožňují krom nekódovaných kanálů přijímat také programy kódované, respektive podporují dekódovací karty.
  • Vestavěný dekodér (čtečka) – v přijímačích se můžeme setkat s UNI čtečkami, Conax, Cryptoworks (CW) a Irdeto dekodéry. Před nákupem přijímače vždy nejprve ověřte, jaký dekodér vámi vybraná satelitní karta vyžaduje. Většinou to bude Cryptoworks (který využívá UPC, CS link, Skylink) a Irdeto (nové karty od Skylinku).
  • CI slot (šachta) pro vložení dekodéru – přijímač s CI šachtou nebo šachtami lze později o potřebný dekodér dovybavit. Např. dekodér Cryptoworks nebo Irdeto
  • Kombinace předchozího – např. jeden Cryptoworks dekodér a dva CI sloty.

Před nákupem dobře zvažte Vaše požadavky a to i do budoucna. Nákupu levného satelitního přijímače pouze na volné programy byste mohli v budoucnu litovat. Přečtěte si více informací o satelitních přijímačích, podívejte se na naše tipy na nákup satelitního přijímače!

Chcete koupit sat. přijímač za nejlepší cenu?
Pořiďte si satelitní přijímač na NEJCENY.cz!

Satelitní anténa (parabola) + konzola

Parabola je anténa v podobě "talíře", který odráží signál z družic do konvertoru. V dnešní době se převážně setkáváme pouze s parabolami offsetovými (konvertor není uprostřed, ale níže položený tak, aby nebránil v příjmu signálu). Čím větší průměr paraboly, tím lépe. Rezerva ve velikosti se může hodit při zhoršených podmínkách příjmu (např. déšť) a také při příjmu více družic za pomocí více konvertorů. Pro běžné užití u nás postačují paraboly o průměru 80 cm. Krom běžných parabol existují paraboly speciální, např. pro příjem ze čtyř družic, toroidní, atd.

Paraboly jsou:

 • Železné - Fe
 • Hliníkové - Al

Běžně se setkáváme se železnými a hliníkovými parabolami. Kvalita příjmu by měla být srovnatelná, liší se především vahou a cenou. Železné jsou samozřejmě ty těžší a i levnější. Hliníkové jsou lehčí a jsou nutností pro ty, kteří chtějí parabolu použít spolu s natáčecím motorem. A nezreznou vám ;-)

Spolu s parabolou je vždy dodáván i držák paraboly, který však počítá s tím, že máte k dispozici svislou trubku o potřebném průměru, na kterou držák a tak vlastně celou parabolu připevníte. Pokud nemáte, budete pravděpodobně muset dokoupit satelitní konzolu (držák). Tu lze připevnit na střechu či stěnu a na ni posléze připevnit držák paraboly.

Vyberte si z široké nabídky parabol!
Pořiďte si kvalitní parabolu za levnou cenu!

Konvertor (LNB - Low Noise Block)

Přijímá signál z družice, zesiluje jej a převádí jej na nižší kmitočet. Vše co potřebujeme vědět, že je to ta "krabička, která míří na parabolu". Hlavním parametrem "eLeNBéčka" je šumové číslo. Čím nižší, tím lepší. Pro dobrý příjem stačí konvertor s šumovým číslem 0,3dB a menším, což jsou v podstatě všechny dnes prodávané konvertory.

Existují i monobloky, čili jakési dva konvertory v jednom, které umožní příjem dvou sousedních družic (nejčastěji pro Astru 3A a Astru 1A, méně často pak Astra 3A plus HotBird nebo Astra 3A plus Eurobird.). Výhodou by měla být snazší instalace a zaměření družic.

Konvertory označované jako TWIN mají dva vývody a je pak možné použít jednu parabolu pro dva účastníky - tj. nezávislý příjem na dvou televizorech. Verze označované jako QUAD mají vývody hned čtyři.

Vyberte si z široké nabídky konvertorů!
Pořiďte si kvalitní konvertor za levnou cenu!

Koaxiální kabel

Propojuje konvertor (případně DiseqC přepínač) s přijímačem. Provedení je dnes většinou univerzální, nerozlišuje se venkovní a vnitřní. Doporučuje se použít kabel s dvojitým stíněním o průměru kolem 6mm. Pro běžné potřeby do 20 metrů nám stačí koaxiální kabel v podstatě jakýkoliv.

Koaxiální kabel s f-konektorem:
Koaxiální kabel se zakončením v podobě f-konektoru

F-konektory

Neboli šroubovací konektory koaxiálního kabelu, který slouží pro propojení konvertoru (paraboly) a sat. přijímače. F-konektory se používají typu samec, který se namontuje na koaxiální kabel a typu samice, která je přítomna na přijímačích a konvertorech ve formě závitu. Můžete se setkat s f-konektory různého průměru (např. průměr 6,4mm), protože i koaxiální kabely mají různý průměr. Na "závitové straně" je průměr samozřejmě vždy stejné z důvodu kompatibility s přijímači atd.

Příjem z více družic

Nejčastěji se v našich končinách přijímá Astra 3A (pozice 23,5°) plus Astra 1A (pozice 19,2°), méně často pak Astra 3A plus HotBird nebo Astra 3A plus Eurobird.

Příjem z více družic za pomocí více konvertorů - multifocus

Jedno LNB (konvertor) = příjem z jedné družice. Pokud je to málo a uživatel chce přijímat z více družic a rozšířit tak počet přijímaných programů, lze pro příjem využít více konvertorů. je dokoupení držáku LNB (např. na dvě, tři LNB) a také DiSEqC přepínače, který jednoduše řečeno "přepíná" signál z jednotlivých konvertorů. Vhodné je použití mělké paraboly, aby i konvertory po stranách měly dobrý příjem.

Příjem z více družic za pomocí natáčecího zařízení - motoru

Univerzálnější řešení pro sat. příjem z více družic je použití motoru. Motor dokáže parabolu natáčet, umožní příjem všech přednastavených družic v daném rozsahu. V dnešní době je většinou napájen přes koaxiální kabel, přes který také dostává pokyny od přijímače. Motor se připevňuje na sat. konzolu a na něj se připevňuje držák paraboly.

Nevýhodou tohoto řešení je cena, prodleva při přepnutí na program z jiné družice a pro laiky také mnohem těžší instalace.

Příjem českých programů přes satelit

I české programy na "satelitu" vysílají. Konkrétně se jedná o ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Prima, Nova, Noe TV a Óčko a další (CS Film, Galaxie Sport, ...). Pouze ČT24, Noe TV a Óčko jsou tvz. volné - vysílají nekódované a k jejich příjmu nepotřebujete kartu. Ostatní programy jsou kódované a pro jejich příjem je potřeba satelitní přijímač s podporou Cryptoworks a sat. karta. V současné době lze kartu pro příjem českých programů pořídit od těchto dvou společností:

Pokračovat na článek Jak přijímat české programy?

Satelitní komplety

Pokud ještě satelit nemáte a chcete si jej pořídit, jsou satelitní komplety vhodným řešením. Sat. komplety obsahují komponenty, u kterých se nemusíte bát vzájemné nekompatibility. A vycházejí levněji, než kdybyste kupovali jednotlivé komponenty zvlášť. Daní za to je nemožnost konfigurace na přání.

Satelitní komplety se většinou skládají z přijímače, paraboly, LNB, popř. satelitní karty. Chybí v nich většinou konzola pro přichycení držáku paraboly, koaxiální kabel a F-konektory. Tedy součásti, které jsou silně individuální. Je nutné je dokoupit zvlášť podle vašich požadavků (např. délka kabelu, atp.).

Pokračovat na článek Výběr satelitního kompletu

Chcete mít příjem českých programů bez problémů?
Pořiďte si satelitní komplet na české programy!

Montáž paraboly

Montáž satelitní paraboly či instalaci satelitního kompletu je možné provést svépomocí. Nejsložitější je montáž a nastavení paraboly a přijímače. Pokud však nejste zrovna technický antitalent, zvládnete to .o) Další možností je svěřit instalaci odborníkům, odborné firmě ve vašem okolí. Na možnost instalace se informujte před nákupem, někteří prodejci sat. techniky odmítají nainstalovat sat. komplety a komponenty nezakoupené u nich. Věříme, že Vám pomůže seznam montážníků, jež je zde na stránkách k dispozici.

Pokračovat na článek Postup montáže satelitu