JAK VYBRAT SATELITNÍ KOMPLET

Pokud chcete přijímat satelitní vysílání, je nejjednodušší cesta koupit satelitní komplet. Krom toho, že vyjde levněji, než koupě jednotlivých komponentů zvlášť, nemusíte se také bát případné vzájemné nekompatibility komponentů či jiných problémů.

Z čeho se satelitní komplety skládají

Zjednodušeně řečeno obsahuje satelitní komplet vše, co potřebujete k příjmu satelitního vysílání, tedy:

 • satelitní přijímač
 • satelitní anténu (parabolu)
 • satelitní konvertor
 • popřípadě kartu pro příjem českých programů

Co chybí?

 • koaxiální kabel vhodné délky (pro propojení mezi konvertorem a přijímačem). V některých kompletech se nachází, ale k čemu vám bude deset metrů, když zrovna Vy budete potřebovat dvacetimetrový? :-)
 • šroubovací konektory (zvané f-konektory) - průměr jedné strany je standarizován (tam kde se šroubuje ke konvertoru a přijímači), na druhé straně konektoru je rozdílná šířka, dle tloušťky použitého koaxiálního kabelu.

Jaký komplet chtít?

Satelitní komplety si můžeme rozdělit na ty, jež jsou určeny na:

 • volné programy - nejlevnější satelitní komplety, na které "chytnete" pouze volné programy. Obsažený přijímač nemá Cryptoworks čtečku a tudíž nepodporuje dekódování českých programů. Na české programy si s těmito levnými komplety musíte nechat zajít chutˇ. Přijímač není v drtivé většině možno o Cryptoworks čtečku rozšířit, dobře tedy važte, zda-li takový sat. komplet chcete. Šetřit za každou cenu se nemusí vyplatit.
 • na české programy - komplety na české programy obsahují dekódovací kartu (Skylink nebo Gital) a samozřejmě také přijímač, který podporuje dekódování těchto karet. Před nákupem takových kompletů si ověřte, že v balení opravdu je karta pro příjem českých programů a že je na neomezeně dlouhou dobu (vyskytují se i karty, jež fungují na rok, pak musíte kartu za výrazný poplatek prodloužit).
 • na více družic - tyto satelitní komplety umožňují příjem z více družic. Takový komplet se liší v LNB konvertoru - buď jsou v kompletu dva, nebo je použit monoblok konvertor ("dva v jednom" pro příjem dvou sousedních družic). Za nevýrazný poplatek navíc (stokoruny) tak získáte možnost přijímat více programů (ne českých, ale alespoň těch volných zahraničních).
 • s podporou HDTV - komplety s HDTV jsou vybaveny přijímači s podporou příjmu vysílání ve vysokém rozlišení (ve vysokém rozlišení vysílá z českých pouze Nova HD)
Chcete mít příjem českých programů bez problémů?
Pořiďte si satelitní komplet na české programy!

Na co si dát pozor

Z výše uvedeného jste jistě pochopili, na co si dát při nákupu satelitního kompletu pozor. Pro rekapitulaci si dejte pozor na:

 • komplety s malou parabolou (60 cm)
 • komplety, jež nejsou určeny pro příjem českých programů
 • komplety pro příjem českých programů, které neobsahují kartu pro příjem českých programů na neomezenou dobu

Instalace

Instalaci satelitního kompletu by měl provádět odborník. Přesto to není žádná věda a technicky zdatnému laikovi by instalace neměla dělat problém. Instalaci paraboly a dalších komponent satelitního kompletu si můžete provést sami, podle návodu na tomto webu. Pokud si nevěříte, je lepší instalaci přenechat odborníkům. Můžete zkusit kontaktovat některého z našeho seznamu montážníků satelitních kompletů.