JAK VYBRAT SATELITNÍ PŘIJÍMAČ

Můžete vybrat satelitní přijímač podle vzhledu. Třeba budete spokojeni. Rozumější však jistě bude rozhodnout se také dle parametrů, zda přístroj vyhovuje naší představě, zda odpovídá kvalita, výbava, ergonomie, zvážit, zda si připlatit a investovat více do budoucna. Rozlišovacích kritérií je poměrně mnoho, přesto to není žádná věda. Tento článek vám doufáme poskytne optimum informací pro správné rozhodnutí při výběru satelitního přijímače.

Rozdělení sat. přijímačů

Přijímače můžeme rozdělit podle typu vysílání, který přijímají:

 • satelitní přijímače - pro příjem satelitního (DVB-S) signálu.
 • combo přijímače - tzv. dva v jednom. Combo receivery umožňují jednak příjem satelitního vysílání (DVB-S), tak příjem digitálního pozemního vysílání (tvz. DVB-T). Hodí se pro ty, kteří chtějí primárně přijímat české programy zdarma skrze pozemní vysílání a "přilepšit" si v nabídce dalších volných programů (tj. zdarma) skrze satelitní příjem. České programy tak uživatel přijímá zdarma přes pozemní vysílání a přes satelitní vysílání přijímá všechny volné programy (české programy na satelitu volně nevysílají, jsou kódované).
 • DVB-T přijímače- nemá se satelitním příjmem nic společného, uvádíme pouze jako doplnění. DVB-T přijímače, tzv. set-top-boxy slouží k příjmu digitálního pozemního vysílání (náhrada analogového vysílání, které u nás končí).

Dále můžeme satelitní přijímače rozdělit takto:

 • Klasické digitální přijímače
 • HDTV přijímače - jsou modernější, dokáží přijímat vysílání ve vysokém rozlišením obrazu (HDTV). Většina je vybavena moderním konektorem HDMI pro digitální připojení k televizoru.

Další dělení je na přijímače z hlediska možností dekódování:

 • FTA přijímače (Free To Air) – umožňují příjem pouze nekódovaných kanálů, které vysílají volně, bez poplatků Z českých to jsou pouze TV Noe, ČT24 a Óčko. Tyto přijímače nejsou vybaveny dekodéry ani CI sloty, proto na nich nelze sledovat ani standardní nabídku českých programů. Takové přijímače tedy ničím nevylepšíte, jako investice do budoucna jsou naprosto nevhodné.
 • Přijímače s vestavěným dekodérem (čtečkou) – umožňují krom nekódovaných kanálů přijímat také programy kódované, respektive podporují dekódovací karty. Některé přijímače jsou vybaveny tzv. UNI čtečkami, to jest univerzálními. U některých přijímačů nalezneme Conax dekodéry (v tomto systému vysílají např. některé polské programy). Můžete se setkat s tím, že bude uváděno, že Conax dekodér lze předělat (či to již umožňuje od výroby) na Cryptoworks čtečku. Možná to bude fungovat, ale oficiální požadavek Cryptoworks karet (tj. všech, které umožňují přijímat české programy, tj. Skylink, Gital, UPC) je certifikovaná Cryptoworks čtečka. Pokud tedy hodláte přijímat české kódované problémy a nechcete mít problémy, pořiďte si přehrávač s certifikovanou Cryptoworks čtečkou nebo přijímač s volným CI slotem, do kterého certifikovanou Cryptoworks čtečku vložíte.
 • Přijímače s CI slotem (šachtou, neboli celým jménem DVB Common Interface) pro vložení dekodéru – tyto přístroje je možné dovybavit potřebným dekodérem, který se vloží právě do CI slotu (šachty). Např. dekodér Cryptoworks pro dekódování českých programů ze satelitu. Do samotného CI slotu kartu nevložíte, pouze umožňuje vložení vhodného dekodéru (čtečky).
 • Kombinace předchozího – např. jeden Cryptoworks dekodér a dva CI sloty, které umožní rozšíření o další dekodéry.

Výbava

Ergonomii, jednoduchost ovládání a intuitivnost ovládání těžko na dálku posoudíme. Tyto informace zjistíme pouze v praxi či z různých recenzí přístrojů a zkušenosti ostatních. Přistupme tedy rovnou k výbavě přijímačů, jejich parametrům - ty můžeme porovnávat i z "papírových údajů".

Počet tunerů

Nejběžnější jsou přijímače s jedním tunerem. Takový přístroj umožňuje sledování jednoho programu. Stále oblíbenější jsou přijímače, které umožňují i nahrávání pořadů. Tyto přijímače jsou v drtivé většině vybaveny dvěma tunery. Jeden tuner umožňuje nahrávat (např. na vnitřní pevný disk), zatímco druhý tuner umožňuje nezávislé sledování jiného programu ve stejném čase.

Konektorová výbava

K čemu by nám nový přijímač byl, pokud bychom jej nebyli schopni připojit k televizoru? :-) Standardem co se týče konektorů je jeden SCART konektor, který umožní připojení k drtivé většině dnešních televizorů. Může se hodit i druhý SCART konektor pro propojení s externím (video)rekordérem. Pokud je TV starší výroby a nemá ani SCART připojení, existuje řešení v podobě modulátoru.
Modernějším způsobem připojení je HDMI - jedná se o digitální propojení. Výhodou je to, že signál není náchylný na duchy (jako v případě použití nekvalitního SCART kabelu a nějakého rušení). Další výhodou je podpora vysokého rozlišení dnešních LCD televizorů. Pokud máte plazmový nebo LCD televizor, je připojení skrze HDMI vhodnější.

Modulátor

Pokud vlastníte starý televizor, který nemá ani SCART konektor, nevadí. Někteří výrobci si stále uvědomují, že někteří stále vlastní tyto TV a vybavují své přijímače modulátorem. Sat. přijímač tak propojíte s televizorem klasickým koaxiálním kabelem s typickým anténním konektorem. Modulátor se dá koupit i samostatně, z jedné strany do této "kouzelné krabičky" zapojíte sat. přijímač pomocí SCART konektoru, z druhé strany propojíte tuto krabičku s televizorem pomocí zmíněného kabelu.

Chcete si pořídit kvalitní TV modulátor?
Pořiďte si jej na NEJCENY.cz za 522 Kč!

Počet předvoleb

Údaj o počtu předvoleb (programů), jež přijímač umožní uložit do paměti. Programy se volí na satelitním přijímači, nikoliv na TV. Běžná kapacita je v dnešní době cca 3000. Takovou paměť běžný uživatel nikdy nevyužije :-)

Podpora češtiny

Podpora rodného jazyka bude pro mnoho potencionálních kupců jistě velký argument. Přestože je obecně podpora češtiny na velmi dobré úrovni, přesto není dobré se na to automaticky spoléhat. Ať pak nejste překvapeni, že zrovna vám něco v češtině nefunguje. Ověřte si, že je v češtině nejen OSD menu, ale že daný přijímač nemá problém s češtinou v EPG (programový průvodce) či teletextu.

Podpora dekódování (čtečky, CI sloty)

Co jsou to čtečky (dekodéry) a CI sloty, jsme vysvětlili výše. Pokud přijímač neobsahuje požadovaný dekodér (v našich končinách nejčastěji Cryptoworks), je vhodné pořídit přijímač s nejméně jedním volným CI slotem. Do něj pak můžeme v budoucnu vložit jakýkoliv dekodér. Cena Cryptoworks (CW) dekodéru se pohybuje okolo 900 Kč. Přijímače se zabudovaným dekodérem CW začínají již cca 1800 Kč. Pokud hledáte nejlevnější řešení, jsou vhodnější přijímače, které již CW čtečku obsahují a nemusíte ji přikupovat.

Nemáte přijímač s Cryptoworks čtečkou?
Pořiďte si certifikovaný dekodér Cryptoworks!

Podpora DiSEqC a USALS

Co tyto dvě záhadné zkratky znamenají? DiSEqC označuje komunikační protokol pro komunikaci mezi satelitním přijímačem a satelitním přepínačem či motorem umožňující natáčení paraboly. Jednotlivé verze jsou zpětně kompatibilní. Nejčastěji se setkáme s těmito verzemi:

 • DiSEqC 1.0 - podporuje přepínání až mezi 4 zdroji sat. signálu
 • DiSEqC 1.1 - podporuje přepínání až mezi 16 zdroji sat. signálu
 • DiSEqC 1.2 - podporuje ovládání natáčecího zařízení (tzv. motoru) pro natáčení satelitní antény (paraboly) na různé družice

USALS (Universal Satellites Automatic Location System) znamená podporu komfortní funkce automatického nastavení motoru na pozice družice, podle v přijímači nastavené zeměpisné polohy paraboly.

Spotřeba

Jistě nikdo nechce za provoz další "krabičky" platit více, než musí. Spotřeba udávaná ve watech (W) je tak důležitý parametr, který by jste neměli zanedbat. Obvyklá spotřeba přijímačů se pohybuje v řádu desítek (např. 30W). Důležitá je také spotřeba v režimu stand-by, tedy v režimu, kdy je přehrávač vypnut skrze dálkové ovládání. Nekvalitní přijímače se vyznačují zbytečně velkou spotřebou. Ty způsobnější a ekologičtější mají spotřebu pod 1W. Když si uvědomíme, že satelitní přijímač bude častěji vypnut, než zapnut, vyplatí se brát tento parametr v potaz...